poniedziałek, 18 marca 2013

Jagody Acai

Dowiedz się dlaczego jagody acai często nazywa się alternatywą dla jagód goji lub konkurencją dla jagód goji. Co wpłynęło na popularyzację tego egzotycznego owocu wywodzącego się z Brazylii w Europie i USA? Jakie właściwości lecznicze mają te czarne jagody? Dowiedz się więcej o jagodach acai.







Jagody Acai - egzotyczny owoc rodem z Brazylii

Jagoda Acai przez długi czas była znana jedynie tubylcom zamieszkujących podmokłe i dziewicze lasy Amazonii. Właśnie z amazońskich dżungli ten niezwykły owoc trafił na stołu europejczyków oraz upowszechnił się w USA, a następnie na całym Świecie! Ta niezwykła, ciemnofioletowa lub niemal czarna jagoda (z wyglądu przypominająca nieco czarną porzeczkę) rośnie na blisko 20-metrowych palmach w deszczowych, brazylijskich lasach. To właśnie sprzyjający klimat, w którym wzrasta ta niezwykła roślina wydaje się być sekretem leczniczych właściwości jagód goji. Jagoda Acai skrywa w sobie działanie lecznicze, które według podań i legend było znane rdzennym mieszkańcom Amazonii już od setek (lub nawet tysięcy) lat. Badania naukowe, które prowadził Alexander Schauss, wybitny specjalisty od zdrowego odżywiania, przyczynił się do tego, że o istnieniu tej niezwykłej jagody dowiedział się także współczesny świat. 

Jagoda Acai - skarb Amazonii
Swoją ogromną popularność jagody te zawdzięczają głównie znanym właściwościom leczniczym, energetycznym i odżywczym. Dlatego też jagoda acai nie bez powodu nazywana jest cudem odżywczym. Jagody Acai dostarczają większości niezbędnych minerałów, witamin, pierwiastków, aminokwasów i innych skłądników odżywczych cennych z punktu widzenia zdrowia. Ponad to regularne spożywanie jagód acai przeciwdziała tylu różnym chorobom i powoduje tyle pozytywnych efektów, że wydaje się to nie możliwe, ale tak jest, co potwierdzają liczne testy i badania. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na antyoksydanty, których duża ilość w jagodach acai związana jest z ich długim przebywaniem na słońcu, w obronie przed promieniami słonecznymi wytwarzają właśnie antyoksydanty. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz